Choď na obsah Choď na menu
 


Krmivo

12. 4. 2009

Suché krmivo.

Pod pojmom suché krmivo myslím chlieb, zrnné zmesy, suché vetvičky stromov a obilninové tyčinky. Morčiatkam veľmi chutia, ale pozor! S ich množstvom to nemôžme preháňať. Veľké množstvá totiž vedú k obezite morčaťa.

 

Kŕmne zmesi s obilninami.

Morčatá majú veľmi radi tento druh krmiva. Sú veľmi vhodné, pretože obsahujú vitamíny, minerály a rôzne iné doplnkové látky. Jedno morča by denne malo zjesť maximálne jednu polievkovú lyžicu kŕmnej zmesi. Ale s množstvami tejto kŕmnej zmesi to netreba preháňať: vedie to k obezite a iným vnútorným chorobám vášho morčaťa.

 

 Suchý chlieb.

Suchý chlieb má morča rado, ale mu aj poslúži pri obrusovaní hlodákov, ktoré neustále dorastajú.Morčatá môžu jesť len dobre vysušený chlieb! čerstvý chlieb nie!  Môže sa používať aj iné pečivo, ako napríklad rožky, alebo žemle, podľa mňa však nie sú až tak vhodné, pretože z nich morča tučnie. Pozor na plesne! Suchý chlieb sušený len na kuchynskej linke môže chytiť pleseň. Chlieb nakazený plesňou je už pre morča nevhodný, nepomôže mu ani tepelná úprava!

 

Suché vetvičky stromov.

Vetvičky stromov tiež môžete použiť na obrusovanie zubov, napríklad ako suchý chlieb alebo rožky. Nie každé morča však vetvičky hryzie.Vhodné konáriky pre morčatá sú zo stromov breza, dub, buk, vŕba, lieska a všetkých ovocných stromov. Pozor na chemické postreky!

 

Obilninové tyčinky.

Aj toto krmivo poslúži na obrusovanie zubov. Pomocov plastového háčika (ktorý je súčasťou obilninovej tučinky) ju zachytíte na klietku zvnútra, aby ju morčiatko mohlo obhrýzať. Dostať ju kúpiť v chovproduktoch, ale aj v niektorých supermarketoch.

 

Šťavnaté krmivo

Morčatá musia mať denne prídel šťavnatého krmiva. Medzi šťavnaté krmivo patrí naríklad zelenina a ovocie, ale aj tráva a púpavové listy. Navyše šťavnaté krmivo morčatám veľmi chutí, takže sú radi ak im ho poskytneme.

 

Ovocie

Vhodné: Takmer všetko ovocie. Jablká, banány, jahody, grepy, melón, kiwi, mandarínky, pomaranče, citrusy, čerešne, ríbezle, hrozno...

Menej vhodné: Hrušky. Pri väčšom množstve morčatá nafukujú.

 

Zelenina

Vhodné: listy karfiolu, mrkva (aj mrkvová vňať), uhorka, paprika, červená repa, zeler, paradajky, špenát, cukety, petržlen (aj petržlenová vňať)

Menej vhodné: Hlávkový šalát a čínska kapusta, všetky ostatné druhy kapusty, karfiol, kaleráb (aj s listami), brokolica, cvikla, zemiaky (nazelenané zemiaky obsahujú solalín, ktorý vo väčších dávkach pôsobí toxicky)

Nevhodné: Staršie listy hlavne červenej a bielej kapusty.

Jedovaté: Zelené zemiaky, zemiakové klíčky, surová fazuľa

 

Zelené krmivo z lúky

Vhodné: tráva, púpavové listy, žihľava, praslička, rebríček, kostihoj

Menej vhodné: ďatelina. Spôsobuje nadúvanie

Jedovaté: medvedí cesnak

 

Mokrá tráva

Mokrá tráva morčiatkam v podstate nevadí ak ju zjedia hneď.  Nesmie dlho stáť (napríklad v igelitovej taške), pretože by mohla splesnivieť a potom je pre morčatá jedovatá! Aj nechcete, aby ju morčiatko jedlo ihneď, dajte ju na rozložené noviny na suché miesto. Neskôr ju môžete používať ako seno.

 

Seno

Morčatá musia mať seno stále v klietke. Seno by hlavne nemalo byť prašné, pretože také seno môže vyvolať dýchacie problémy (kýchanie, zápal očí, zápal pľúc). Seno predávajú v chovproduktoch, ale aj v hypermarketoch. Ak je seno zabalené do tmavého, nepriesvitného obalu, je veľké riziko, že seno je nevhodné, pretože nevidno cez obal a seno zabalené do tmavého obalu môže byť prašné.

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Fúzik

(Adushepnerova@gmail.com, 3. 6. 2015 20:09)

Prosím poraďte prečo moje morčiatko keď som si ho kúpila bolo kludné ale v poslednom čase mi buď hryzie tričko alebo ma hryzie do rúk prečo ? :) Ďakujem

Re: Fúzik

(Sabi, 18. 1. 2017 20:06)

Vtedy bol vystrašený nevedel čo a ako bude u teba ale vie že mu všetko dovolíš tak si dovoluje ked ta kusne tak mu povec fuj a jemne ho buchni do nosa

Re: Re: Fúzik

(vanessaa, 15. 1. 2018 21:01)

morča nemozes nikdy capnut!!!! považuje sa to ako tyranie

Re: Fúzik

(Sofia Zemková, 23. 11. 2018 18:06)

Lebo buď sa ta bojí,chce domov,na wc alebo má nervy.

Šalát

(Sofia, 23. 11. 2017 15:48)

Nase morča môže hlavkový šalát,kalerábové listy,zemiaky.

Dom

(Adela , 9. 5. 2016 11:28)

Ahoj potrebujem pomôcť moje morča je stále v domčeku a on nevychádza von! Vyberám ho a začne pískať ausim ho dať zasa späť!Pomôžte mi prosím ako ho donúti aby visel
?

Re:Odpoveď

(Simka, 19. 5. 2016 22:04)

Vieš čo urob,vyber si ho von a snaž aby sa ta nebálo daj mu niečo na papanie nech vie že mu nechceš ublížiť a ostať pri ňom a pokúšať sa ho trochu pohladiť,skus to

Re: Dom

(Odpovede, 24. 10. 2016 19:09)

Ahoj. Nedávaj mu tam ten domček.. Pretože morča potrebuje svetlo

Mozem dat morcatu cerstve listy z kukurice?

(Mirka, 19. 10. 2016 18:00)

Co vsetko moze morca jest?

Morčatko a maliny

(Simka, 19. 5. 2016 21:58)

Môže morča maliny ????

Morča

(Terezka, 26. 2. 2016 19:22)

Tak isto aj naše morča. kúpili sme to seno zabalené v čiernom a fakt ste mali pravdu.Zdechlo. Nabudúce si budem čítať z vašeho blogu. Ďakujem za pozornosť.
Terezka

Otázka

(Terezka, 26. 2. 2016 19:24)

Moje morca nechce pit,jest a málo kaká. Co sa mu stane? Mám íst k veterinárovi?

Re: Otázka

(Adela, 9. 5. 2016 11:33)

Ahoj Terezo ja vim že to je takovi ty budeš muset jid k veteránovi a piť nechce? Daj mu misky piť nie s tej vody čo drží

Ja ty držím palce abi ne zdochol
Cau!

Re: Otázka

(Adela, 9. 5. 2016 11:33)

Ahoj Terezo ja vim že to je takovi ty budeš muset jid k veteránovi a piť nechce? Daj mu misky piť nie s tej vody čo drží

Ja ty držím palce abi ne zdochol
Cau!

Seno

(Terezka, 26. 2. 2016 19:27)

Moje morča miluje seno a nechce jest.Má 2 roky a kúpila som seno v choprodukte. nechce ho jest. co sa stane?

co sa stane

(lucka, 18. 1. 2016 7:20)

Ja som dala bol vususeny pomaranc
Stane sa mu nieci

Otázočka

(Mokus51, 4. 4. 2013 22:17)

Chcem sa spýtať, či morčatám neškodí ,,mačacia tráva,, -vlastne to ani neni originál mačacia tráva, len tak ju predávajú v Hornbachu a je to len obyčajné vyklíčené zrno ;-)..mám z nich tri veľké črepníky a nestíham to pestovať, pretože moje morča to miluje, iba mu to vložím (aj s črepníkom) do klietky a on si to za 30min. ,,okosí,,. Ja si myslím, že ak mu to chutí viac ako seno, tak škodiť by to nemalo, no ale istota je guľomet a radšej sa opýtam :-)

moje morča

(Michaela mišiak, 5. 6. 2012 20:01)

prečo moje morča kýcha aj ked mu kupujem seno v chovprodukte??

Re: moje morča

(lucka.ruckayova@gmail.com, 17. 7. 2012 12:14)

Lucka Ruckayová
preco moje morca hrize oblecenie

morčiatká : D

(barcqa_001, 7. 10. 2009 15:22)

Je to super že aspoň táto stránka je okik. A veľmi sa mi páči to že je tu veľa zaujímavostí. :D