Choď na obsah Choď na menu
 


Krmivo

12. 4. 2009

Suché krmivo.

Pod pojmom suché krmivo myslím chlieb, zrnné zmesy, suché vetvičky stromov a obilninové tyčinky. Morčiatkam veľmi chutia, ale pozor! S ich množstvom to nemôžme preháňať. Veľké množstvá totiž vedú k obezite morčaťa.

 

Kŕmne zmesi s obilninami.

Morčatá majú veľmi radi tento druh krmiva. Sú veľmi vhodné, pretože obsahujú vitamíny, minerály a rôzne iné doplnkové látky. Jedno morča by denne malo zjesť maximálne jednu polievkovú lyžicu kŕmnej zmesi. Ale s množstvami tejto kŕmnej zmesi to netreba preháňať: vedie to k obezite a iným vnútorným chorobám vášho morčaťa.

 

 Suchý chlieb.

Suchý chlieb má morča rado, ale mu aj poslúži pri obrusovaní hlodákov, ktoré neustále dorastajú.Morčatá môžu jesť len dobre vysušený chlieb! čerstvý chlieb nie!  Môže sa používať aj iné pečivo, ako napríklad rožky, alebo žemle, podľa mňa však nie sú až tak vhodné, pretože z nich morča tučnie. Pozor na plesne! Suchý chlieb sušený len na kuchynskej linke môže chytiť pleseň. Chlieb nakazený plesňou je už pre morča nevhodný, nepomôže mu ani tepelná úprava!

 

Suché vetvičky stromov.

Vetvičky stromov tiež môžete použiť na obrusovanie zubov, napríklad ako suchý chlieb alebo rožky. Nie každé morča však vetvičky hryzie.Vhodné konáriky pre morčatá sú zo stromov breza, dub, buk, vŕba, lieska a všetkých ovocných stromov. Pozor na chemické postreky!

 

Obilninové tyčinky.

Aj toto krmivo poslúži na obrusovanie zubov. Pomocov plastového háčika (ktorý je súčasťou obilninovej tučinky) ju zachytíte na klietku zvnútra, aby ju morčiatko mohlo obhrýzať. Dostať ju kúpiť v chovproduktoch, ale aj v niektorých supermarketoch.

 

Šťavnaté krmivo

Morčatá musia mať denne prídel šťavnatého krmiva. Medzi šťavnaté krmivo patrí naríklad zelenina a ovocie, ale aj tráva a púpavové listy. Navyše šťavnaté krmivo morčatám veľmi chutí, takže sú radi ak im ho poskytneme.

 

Ovocie

Vhodné: Takmer všetko ovocie. Jablká, banány, jahody, grepy, melón, kiwi, mandarínky, pomaranče, citrusy, čerešne, ríbezle, hrozno...

Menej vhodné: Hrušky. Pri väčšom množstve morčatá nafukujú.

 

Zelenina

Vhodné: listy karfiolu, mrkva (aj mrkvová vňať), uhorka, paprika, červená repa, zeler, paradajky, špenát, cukety, petržlen (aj petržlenová vňať)

Menej vhodné: Hlávkový šalát a čínska kapusta, všetky ostatné druhy kapusty, karfiol, kaleráb (aj s listami), brokolica, cvikla, zemiaky (nazelenané zemiaky obsahujú solalín, ktorý vo väčších dávkach pôsobí toxicky)

Nevhodné: Staršie listy hlavne červenej a bielej kapusty.

Jedovaté: Zelené zemiaky, zemiakové klíčky, surová fazuľa

 

Zelené krmivo z lúky

Vhodné: tráva, púpavové listy, žihľava, praslička, rebríček, kostihoj

Menej vhodné: ďatelina. Spôsobuje nadúvanie

Jedovaté: medvedí cesnak

 

Mokrá tráva

Mokrá tráva morčiatkam v podstate nevadí ak ju zjedia hneď.  Nesmie dlho stáť (napríklad v igelitovej taške), pretože by mohla splesnivieť a potom je pre morčatá jedovatá! Aj nechcete, aby ju morčiatko jedlo ihneď, dajte ju na rozložené noviny na suché miesto. Neskôr ju môžete používať ako seno.

 

Seno

Morčatá musia mať seno stále v klietke. Seno by hlavne nemalo byť prašné, pretože také seno môže vyvolať dýchacie problémy (kýchanie, zápal očí, zápal pľúc). Seno predávajú v chovproduktoch, ale aj v hypermarketoch. Ak je seno zabalené do tmavého, nepriesvitného obalu, je veľké riziko, že seno je nevhodné, pretože nevidno cez obal a seno zabalené do tmavého obalu môže byť prašné.

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: morčiatká : D

(Michaela mišiak, 5. 6. 2012 20:03)

presne

morca

(esti, 4. 9. 2011 11:32)

velmi mi to pomohlo diki :) aj mojmu morcatku
:) :*

morcatka

(sisus, 25. 3. 2011 19:18)

cffcjzcfjcjf