Choď na obsah Choď na menu
 


Papagáje

10. 1. 2009

Papagáge

Ary, aratingy, pyrury, amazoniaky a amazoňany sú inteligentní a prispôsobivý a ľudí veľmi priťahujú. Sú to veľmi citovo založení vtáci, mnoho z nich ochotne zamení svoj cit na človeka.


Na druhej strane austrálske papagáje, aj keď sú krásne, väčšinou nemajú veľký vzťah k ľuďom alebo zmysel pre ľudskú náklonnosť. Papagáj alexandrin je známy svojou milou povahou. Ďalej je to papagáj nádherný. Samčekovia majú tak jemnú a milú povahu, že sa môžu stať dobrými komikmi.

Ary, kakaduovia, amazoňany a väčšina arating patria k najhlučnejším. Majú veľmi prenikavé hlasy. Najtichšími vtákmi sú nanešťastie tí, ktorí sú chovaní doma najmenej. Neofémy, kakariki, aymara pruhovaná a papagájikovia.

Napr. žako je veľmi kľudný vták a vyhýba sa agresívnym stretom. Naopak amazoňany, aratingy a ary sú úplne iní. Mnoho druhov je extrémne dráždivých, rýchlo reagujú na vizuálne podnety, sú hluční, extrovertní a často agresívny vo vzťahu k ľuďom a iným papagájom.


Väčšina papagájov žako sa nenaučí hovoriť skôr ako v jednom roku. U anduliek a koriel nie je pochýb o tom, že samčekovia majú väčšie nadanie na rozprávanie a niektoré samičky sa hovoriť vôbec nenaučia. U väčšiny druhov však schopnosť rozprávať nezávisí na pohlaví. Nemá to súvislosť ani s veľkosťou. Mnoho kakaduov sa nikdy nenaučí rozprávať viac než
niekoľko slov a napr. taká andulka môže vedieť strašne veľa slov. Papagáj žako vie opakovať zvuky úplne presne, niektoré druhy amazoňanov, napr. amazoňan žltohlavý je v tom rovnako dobrý. Naopak kakaduovia a ary sú len málokedy schopní napodobňovať hlas tak presne.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.