Choď na obsah Choď na menu
 


Zariadenie a príslušenstvo

29. 3. 2009

Stelivo: Pre škrečky je najlepšia bežne v obchodich predávaná podstielka pre malé zvieratá z hoblín. Hobliny nielenže dobre viažu moč škrečkov, ale svojím charakterom podnecujú aj k hrabaniu, okrem toho si mnoho škrečkov vyberá dlhšie hobliny na stavbu hniezda.

Nekupujte hobliny priamo u stolára, pretože tie sú často zaprášené (vyvolávajú alergie).

 

Miesto na spanie: Všetky škrečky si vo voľnej prírode vyhrabávajú podzemné chodby a komôrky na spanie. Preto potrebujú na spanie bezpečné miesto. V chovateľských obchodoch sa predávajú rôzne domčeky pre škrečky. V umelohmotných domčekoch sa kondenzujú pary, čo ohrozuje zdravie škrečka, preto sú nevhodné. Okrem toho je pre zvieratá nebezpečné, keď hlodajú materiál z umelej hmoty. Domčeky z dreva sú omnoho lepšie, ale podľa mojej skúsenosti platí táto zásada len spočiatku. Mladý škrečok zlatý ma v bežnej búdke najprv dostatok miesta. Ale ako rastie, môže sa stal domček príliš tesný.

 

Materiál na stavbu hniezda: Na stavbu hniezda je vhodné veľa materiálov. Napr. seno, suchá tráva, lístie, dlhé hobliny zo steliva.

Vata pre škrečky, ktorú ponúkajú v obchodich je nevhodná. Tenké vlákna vaty môžu dospelým škrečkom odrezať prsty a mľáďatám končatiny!

 

Koleso: Do každej klietky pre škrečky patrí koleso na behanie. Je nesprávne tvrdiť, že škrečok pri neustálom behaní v kolese ohlúpne, pripravuje mu to skôr ohromnú radosť.

Trpazličím škrečkom hrozí v kovových a umelohmotných kolesách nebezpečenstvo, že sa porania, keĎže ich drobnčké nožičky sa môžu ľahko dostať medzi priečky. Pre ne sa hodia kolesá so súvislou plochou.

Guľu na behanie pre škrečky nepovažujem za vhodnú, pretože je malá a neumožňuje vetranie. Voľne sa kotúľajúca verzia tejto gule, do ktorej sa škrečok zavrie a potom sa v nej môže gúľať po izbe, je trápenie zvierat!

 

Šplhnie: Škrečky zlaté a čínske si vyžadujú možnosť šplhať sa. Často im na tento účel stačí mriežka klietky. Preto by mali byť klietky vždy priečne mrežované, aby neustále nepadali. Pre pozorovateľa je v každom prípade zaujímavejšie terárium, ale je nevyhnutné doňho vložiť kamene a konáre, na ktorých si môžu odreagovať aj potrebu hlodať.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

škrečok

(zuzak, 24. 5. 2011 19:26)

čau narodili sa mi štiria škrečkovia.
Ahoj odpíš mi.

Re: škrečok

(truba, 19. 7. 2012 17:48)

OK.
Ahoj odpíš mi.

napajadlo na vodu do akvaria

(zdenka, 23. 10. 2010 11:16)

dobry den,mam dzungarskeho skrecka,chcela by som mu kupit napajadlo na vodu,kedze si misticky vylieva,tak ako aj potravu...je mozne dostat napajadlo aj do akvaria?to je trochu väcsie,kedze sme predtym mali skrecka-zlateho,dociahne mi to,ci mu treba mensie akvarium?dakujem

to je zleeee ked ma malo vetrania

(jjj, 3. 10. 2009 13:54)

to nemozete ma aspon dve malinkate dierocki na tej lopticke kupte si v tesku skrecka + klietku s doplnkami je tam aj ta gulicka krora sa snadno otvori je tam kolotoc aj tunele aj smiklavku tam mate ja si tam idem kupit asi taku kliedku velku ako moze bit volant na bicikel pre dospelich ale co uz uz mam skrecka asi ib mesiac a usiel mi ptom mi kupili dalsieho a mame sa snim dobre je to moc milucke zvieratko samozrejme aj ine zvierata su mile ale kto ma vsetki zvierata rad tak si vravi ze je to jeho svet.

Gula na behanie

(filip, 22. 8. 2009 9:20)

ahojte ja mam tiez skrecka a mam aj tu gulu... sice si pisala ze nieje vetrana ale s kazdej strany ma asi 30 malich dierok... ale ja zase nehovorim aby v tom skrecok behal cely den ja ho tam pustim tak na 5 minut a potom ho necham volne pobehat po izbe...