Choď na obsah Choď na menu
 


Druhy morčiat

12. 4. 2009

Plemená morčiat

Krátkosrsté plemená

Hladké obyčajné (anglické)

Srsť nemá žiaden vír, ani delenie do cestičiek. Je rovnomerne krátka (2 - 3 cm) a hustá. Toto morča nemáva problémy s údržbou srsti, nepotrebuje takmer žiadnu starostlivosť.

 

Anglický krested

Toto plemeno je ďalšie z rady krátkosrstých, taktiež nemá takmer žiadne požiadavky na údržbu srsti. Od morčaťa hladkého obyčajného ho odlišuje vír (korunka) na čele. U anglického kresteda je farba víru zhodná s ostatnou farbou tela.

 

Americký krested

Toto plemeno je celkom zhodné s vyššie popísaným anglickým krestedom, jedniný rozdiel je v tom, že čelná korunka je vždy v inej farbe ako zvyšok tela, a to v bielej. Toto plemeno u nás nie je veľmi rozšírené a ťažko sa šlachtí, pretože aj keď majú obaja rodičia peknú bielu korunku, neznamená to, že aj ich potomkovia ju budú mať takú.

 

Anglický rex

Toto plemeno sa odlišuje od jeho krátkosrstých príbuzných typom osrstenia. Zaraďuje sa týmto medzi plemená so zvláštnou štruktúrou srsti. Zmienená srsť má každý jednotlivý chlp ako po "zlej trvalej". Pôsobí akoby polámaným dojmom. Jeho srsť od tela kolmo odstáva. Srsť rexov pôsobí hrubším dojmom, dĺžka do 3 cm. Na tele sa nevyskytuje žiadny vír.
Kríženie:
-s hladkosrstým anglickým morčaťom, vzniknú hladkosrsté anglické mláďatá;
-s teddym, vzniknú takisto hladkosrsté anglické morčatá.

 

Americký teddy

Vzhladovo je americký teddy na nerozoznanie od anglického rexa, ale je geneticky odlišný. Platí o ňom všetko, ako u spomenutého rexa. Ak máte morča s týmto typom srsti a neviete, či ide o anglického rexa alebo amerického teddyho, zistiť to môžete len tak, že ho skrížite s morčaťom, o ktorom isto viete, či je rex alebo teddy. Ak ho skrížite s teddym a vzniknú teddy mláďatá, vaše morča je teddy. Ak vzniknú hladkosrsté anglické mláďatá, ide o rexa (a naopak).
Teddyho poznáme s dvomi typmi srsti:
1) hrubá a tvrdá;
2) mäkká plyšová.
Kríženie:
-s hladkosrstým anglickým morčaťom, vzniknú hladkosrsté anglické morčatá;
-s rexom, vzniknú takisto hladkosrsté anglické morčatá.

 

Švajčiarsky teddy

Typ srsti je rovnaký ako u anglického rexa alebo amerického teddyho, odlišuje ho dĺžka, ktorá je do 7 cm. Má ofinku na hlave a rozety na kyčlích, ktoré však vďaka dlhšej srsti nie su takmer badateľné.

 

Rozeta

Na morčati rozetovom sú víry (inak nazývané rozety), ktoré sú rozložené po celom tele. Srsť tohto plemena je hrubšia a má do 4 cm.

 

Dlhosrsté plemená

Šeltia

Šeltia je morča s dlhou, hladkou a splývavou srsťou, ktorá neobsahuje žiaden vír. Na hlave má srsť krátku, od očí k ušiam sa predlžuje a za ušami je už dlhá a popri tele splýva voľne dole.

 

Koronet

Toto plemeno je ako šeltia, len má korunku na hlave. Vzniklo spojením kresteda a šeltie.
Kríženie:
-so šeltiou - vznikne asi 50% šeltií, 50% koronetov.

 

Peruánec

V niektorých knihách o morčatách sa uvádza, že toto morča má dlhú srsť aj v tvári. Táto informácia ale nie je správna, v skutočnosti má srsť v tvári krátku, ale neprilieha popri tele ako pri šeltii, ale odstáva, pôsobí opticky väčším dojmom. Dlhá srsť rastúca za ušami prepadáva dopredu cez oči a tvorí ofinu, ktorej sa hovorí pony. Napriek tomu, že na každej kyčli má jednu rozetu, nie sú veľmi viditeľné, lebo dlhá srsť ich prekrýva. Toto plemeno máva často extrémne dlhú srsť. Ak teda nemáme čas sa o ňu starať, radšej toto morča ostrihajme.

 

Angorské morča

Angorské morča je vlastne dlhosrstá rozeta. Po tele má rozložené víry a srsť mu padá do očí, rovnako ako peruáncovi.

 

Texel

Texel je vlastne vlnitá šeltia. Je to teda morča bez žiadneho víru (rozety). Trsy dlhých chlpov sa točia do špirálok. Tieto kučery po rozčesaní zmiznú a do špirál sa znova ztočia po navlhčení srsti.
Kríženie:
-so šeltiou, môže vzniknúť šeltia alebo texel.

 

Merino

Vyzerá ako texel, len má ešte korunku na čele. Je to teda plemeno ako koronet, ale má kučeravú srsť.
Kríženie:
-so šeltiou, môže vzniknúť šeltia, koronet, texel alebo merino;
-s koronetom, vznikne koronet alebo merino;
-s texelom, vznikne texel alebo merino.

 

Alpaka

Má rovnako vlnitú srsť ako texel a merino. Srsť mu ale padá do očí a na každej kyčli má jednu rozetu, čo ale nie je pri jeho dlhej srsti veľmi viditeľné.

 

Bezsrsté plemená

Skiny

Majú drátovité a kučeravé chlpy na hlave, nose a končatinách. Tento druh bol vyšlachtený v laboratóriách v Kanade, údajne za účelom testovania kozmetiky. Pôvodne boli tieto morčatá biele a červenooké, keď sa dostali do rúk chovateľom, tí vyšlachtili krížením s obyčajnými morčatami rôzne farby. Toto morča je náročné na chov. Na Slovensku ho chová chovateľká stanica Cavia Zahva z okolia Piešťan, tel.: 0903 858 557 alebo 0903 024 229.

 

Baldvin

Sú to úplne bezsrsté morčatá, rodia sa však ochlpené a postupne, ako dospievajú im chlpy vypadajú. Skiny a Baldvini sú geneticky odlišní a ich krížením vznikne chlpaté morča. Morča druhu Baldvin bolo vyšlachtené z amerických bielych krestedov chovateľom Calor Millerem v Kalifornii. Sú náročné na chov. Na Slovensku ich zatiaľ nikto nešlachtí.

 

Obrie morčatá (Cuys)

 
Aj u nás sa, hoci len výnimočne môžete stretnúť s týmto plemenom. Pochádzajú, rovnako ako obyčajné morčatá z Južnej Ameriky, kde sú chované po celé stáročia na mäso. Poznáme dva druhy morčaťa Cyus, prvý ma hmotnosť 1900 až 2500 g, druhý až 4 kg a dĺžku 50 cm! Od normálnych morčiat sa môžu tiež odlišovať aj počtom prstov na labkách, kým normálne morča má vpredu 4 a vzadu 3 prsty, Cuys ich môže mať 7 a 6. Tieto prsty môžu byť normálne funkčné, alebo nie. Je to genetická vada, ktorá sprevádza obrí rast. Cuys morčatá sú väčšinou plachšie ako normálne. Môžu byť vo všetkých farbách a typoch srsti. Chov týchto obrích morčiat je náročný a je vhodný pre skúsených chovateľov. Nie je vhodné krížiť bežne veľké morčatá s Cuys, pretože to môže spôsobiť potraty, problémy a úmrtia pri pôrode a pod. Problémy môžu vzniknúť aj pri ďalších generáciách.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

moje morča-Žofka

(Lívia, 22. 4. 2013 10:14)

prepacte.. neviem presne ake je moje morca-aka je to rasa . No len jedno viem ,patri medzi dlhosrste morcata.
A este by som sa chcela opytat : je lepsie ak je morca same.. alebo s druhymi morcatami...
Prosim ,odpovedzte mi... dakujem

pre chovateľku

(lucka, 12. 2. 2011 20:36)

pomoc, môjmu morčiatku sa zlomil jeden spodný zub a druhý má neaký krivý.
prečo sa mu to stalo?čo mám robiť

Morské prasiatko

(Majka, 29. 12. 2010 13:25)

Môjmu morčiatku sa zlomil jeden zub.. ale asi tak nejak za týždeň mu dorástol a mal ho ako ten druhy..:)

Pridajte sa do skupiny na Facebooku

http://www.facebook.com/group.php?gid=108931845836816

Poprípade ak by si chcel niekto písať o morčatách stačí napísať na mali - ProsteVsetko@azet.sk

hhhhhhhhhhhhh

(viki, 9. 8. 2010 17:53)

kebi sme morčatam nestrihali pazuriki mali bi ich dlhé ako špáratko

pre vieru

(chovatelka, 29. 7. 2010 11:55)

Morciatkám vypadávajú zúbky len vtedy,ak si ich zlomia.To by sa stat ale nemalo!

otazka

(Viera , 5. 2. 2010 17:22)

vypadávaju morčiatkám zuby ?? Majú niečo ako mliečny chrup??

mam rada morske prasata

(rebecca, 21. 1. 2010 13:50)